Tayland'da Mutlu Son

11 Tem 2018
466 kez

11 ila 16 yaşlarındaki 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri kurtarıldı. Tayland’da 23 Haziran’da yaptıkları gezide mağaranın girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalan çocuklar için başlatılan kurtarma operasyonları başarıyla tamamlandı. Mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenör kurtarıldı.

Çocuk futbol takımının oyuncuları olan çocuklar 23 Haziran'da kaybolmuş, kaybolduktan 9 gün sonra mahsur kaldıkları yerde bulunabilmişti. Kurtarılan çocukların sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Mağara içindeki dar geçitlerde her çocuğa iki dalgıç eşlik etti. Dalgıçlardan birisi çocuğu arkasından yüzerken, diğer dalgıç çocuğun önünden yüzerek çelik bir halatla çocuğa kılavuzluk etti. Dalış maskesi takılan çocuklar oksijen tüpü taşımadı ve dalgıçın sırtındaki tüp yardımıyla nefes aldı.

Dalış eğitimi olmayan ve bir kısmı yüzme bilmeyen çocukların, profesyonel dalgıçların bile birkaç saatte geçebildiği sel sularıyla kaplı bu geçit ve galerilerden çıkarılmasının büyük risk taşıdığı ifade ediliyordu.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.