Kismi Elle Sayim İşlemi

11 Tem 2018
437 kez

Parlamento’daki Gerçekleri Soruşturma Komisyonu Başkanı Adil Nuri yaptığı bir açıklamada,Yargıçlardan oluşan komiserlik meclisinin yaptığı kısmi elle sayım sonuçlarının geçersiz olduğununu bildirdi.
Nuri açıklamasında,Elle sayım konusunda Yüksek Federal mahkemenin kararına aykırı olduğunu kaydetti.
Nuri basın açıklamasında,Federal Mahkeme kararının,Seçim kanunun üçüncü düzenlemesinin birinci maddesinde kalmasına açık olduğunu bildirdi. Nuri açıklamasının devamında,Kısmi elle sayımın geçersiz olduğunu belirterek komiserlik meclisinin,yasayı gözardı etmek,içeriğini boşaltmak ve federal mahkeme kararlarına hile yapmaya çalıştığını sözlerine ekledi.

Federal Mahkemenin kararı,Seçim Yasasının üçüncü düzenleme kanununun üçüncü maddesini iptal ettiğini belirten Adil Nuri, yargıçların yasayı geçersiz kılan maddeyi uygulamaya başladıklarını bildirdi.
Nuri ayrıca,Yargıçlar komisyonunun yaptığı tüm işlemlerin,yasal olarak geçersiz olduğunu ve hiç bir değeri olmadığını kaydederek çünkü hükümet ve parlamento soruşturma komisyonunun yokluğunda çalıştığını bildirdi.
bu arada Yargıçlardan oluşan komiserlik meclisi,Kerkük ve bazı illerde hile yapılan oy pusulalarını elle sayım işlemi yapmıştı.ancak şimdiye kadar Kerkük’te yapılan elle sayım işlemi sonuçları ilan edilmedi.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.