Kalın, ABD'nin kararını değerlendirdi

08 Kas 2018
537 kez

 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Amerika'nın 3 üst düzey PKK'lı teröristin başına ödül koymasına ilişkin açıklama yaptı. Kalın, "'YPG'yi, PYD'yi PKK'dan ayırıyoruz' diyerek kandıramazlar. YPG ve PYD'yi perdelemek içinse yakında ortaya çıkar. İhtiyatla karşılıyoruz. Faydadan hali değildir, geç kalmış bir şeydir'' ifadesini kullandı.

Amerika'nın 3 PKK yöneticisine toplamda 12 milyon doları bulan ödül koyması hakkında ilk açıklama,Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.
Kalın, Amerika'nın PKK üst düzey yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık, ve Duran Kalkan için para ödülü koyma kararını değerlendirdi.
Kalın, "'YPG'yi PYD'yi PKK'dan ayrı tutuyoruz diyorlar. Bununla kandıramazlar. Bunların organik bağının araçsal bir ilişki olmadığını defalarca anlattık. Çok geç kalınmış bir eylem. Bunu yapsınlar olumlu karşılarız ama büyük fotoğraf içinde bu YPG angajmanını perdelemek için yapılan bir şeyse 3 gün sonra gerçek ortaya çıkacaktır." dedi.

Bu arada Amerikan Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada,Amerika Dışişleri Bakanlığı 3 üst düzey PKK'lı için 'adalet için ödül' programı kapsamında, kendilerinin yer bilgilerini paylaşanlara ödül verileceğini açıkladı. Açıklamada, terörist başı Murat Karayılan'ın başına 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için ise 3 milyon dolar ödül verileceği duyuruldu.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.