Irak Türkmen Cephesi'nin 24. Kuruluş Yıl Dönümü Erbil'de Kutlandı

24 Nis 2019
273 kez

Irak Türkmen Cephesi'nin (ITC) 24. kuruluş yıl dönümü Irak'ın Erbil kentinde düzenlenen törenle kutlandı.

Erbil'deki ITC İl Başkanlığı binasında düzenlenen törene, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Adalet Bakanı Sinan Çelebi ve ITC Erbil Milletvekili Aydın Maruf'un yanı sıra çok sayıda siyasi parti temsilcisi katıldı.

ITC Erbil Milletvekili Aydın Maruf, yaptığı açıklamada, "ITC, geçmişten bugüne kadar siyasi platformlarda ve uluslararası arenada Türkmenlerin siyasi ve milli haklarına aktif şekilde sahip çıkmıştır." dedi.

20190424 2 36138264 43865848 Web

ITC'nin Türkmenlerin en önemli temsilcisi olduğunu belirten Maruf, amaçlarının siyasi denklem içerisinde hem Türkmen haklarını savunmak hem de bölgenin istikrarına katkı sağlamak olduğunu ifade etti.

Maruf ayrıca Türkiye'nin tüm uluslararası alanlarda Türkmenleri yalnız bırakmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti sadece Türkmenlerin değil, bölgede yaşayan tüm mazlumların ana vatanıdır. Türkiye, bölgede her zaman ayrım yapmadan bütün etnik gruplara sahip çıkmıştır."

ITC Erbil İl Başkanı İmdat Bilal ise terör örgütü DEAŞ'ın 2014'te Irak'ın bazı bölgelerini ele geçirmesinin ardından iç göçmen durumuna düşen Türkmenler meselesine değindi.

20190424 2 36138264 43865849 Web

Musul, Telafer ve Kerkük'ün bazı bölgelerinde yaşayan Türkmenlerin evlerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlatan Bilal, söz konusu Türkmenlerin yeniden evlerine dönebilmesi için çaba harcadıklarını anlattı.

Türkiye ile köklü bağlara sahip olduklarına işaret eden Bilal, "Her zaman Türkmen milletinin yanında olduğu için Türkiye'ye teşekkür ediyoruz." dedi.

Bilal ayrıca Bağdat ve Erbil yönetimlerinde ITC olarak Türkmenlerin haklarını savunduklarını ve bunu yaparken tümüyle demokrasi ve hukuk yoluna başvurduklarını dile getirdi.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.