Salihi, Kerkük Valiliği’ni Ziyaret Etti

11 Eyl 2019
305 kez

Kerkük'teki son durumu ele almak amacıyla   Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Erşat Salihi, Kerkük Valilik Binası’nı ziyaret etti. Salihi ziyareti kapsamında Kerkük Valisi Rakan Sait El Cuburi ile görüştü.

Salihi ve Kerkük Valisi Rakan Sait arasında geçen görüşmede bazı yetkililerde hazır bulundu. Görüşmede Kerkük'teki son gelişmeler, göçmenlerin durumu ve kayıp vatandaşların durumu ele alındı.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. ortak basın toplantısında konuşan Kerkük Valisi Rakan Sait El Cuburi önümüzdeki 1 ekimde itibaren kamplardaki göçmenlerin kendi bölgelerine dönmeleri çalışmalarının başlayacağını belirtti. Sait aynı zamanda diğer illerde bulunan Kerküklü göçmenlerin ise kabul edilmelerine başlanacağını da dile getirdi.

Kayıp olanlar ile ilgili ise el Cuburi Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi İçişleri Bakanlığı'ndan yayınlanan bildiride yönetimdeki cezaevlerinde hiç bir kerküklünün bulunmadığı yönündeki açıklamaları üzüntü ile karşıladılarını belirtti. El Cuburi tutuklananların tutukluluk sebeplerini öğrenmek için çalıştıklarını da dile getirdi.

Öte yandan basın toplantısında konuşan parlamento insan hakları komisyonu başkanı Erşet Salihi, Kerkük Valisi ile gerçekleştirdiği görüşmede kerkük'ü ilgilendiren bir çok konuyu ele aldıklarını belirterek konuların başında zorla alıkonulanlar konusu olduğunu söyledi. Salihi konu ile ilgili karar alınması için parlamento insan hakları komisyonun çaba gösterdiğini ifade ederek konu ile ilgili sadece kerkük'te değil diğer tüm illerde de çalışmaların devam ettiğini aktardı.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.