ITC, ''Taleplerimiz Yerine Getirilmezse Seçimlere Katılmayacağız''

06 Ara 2017
295 kez

Bağımsız Seçim Yüksek Komiserliği Kerkük Bürosu'ndaki sözleşmeli memurların sayısına Irak Türkmen Cephesi'nden itiraz geldi. Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanlığı, Bağımsız Seçim Yüksek Komiserliği Kerkük Bürosu'nda görevli sözleşmeli memurların sayısında yeniden % 32 oranının baz alınmasını talep etti. Yazılı açıklama yapan Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanlığı, taleplerinin yerine getirilmemesi ve Kerkük'teki Seçim Komiserliği'nde değişiklik yapılmaması durumunda Türkmenler'in gelecekte yapılacak herhangi bir seçime katılmayacağı konusunda uyardı.

Siyasi çevreler arasındaki anlaşmalar nedeniyle Türkmenler'in Bağdat'ta Seçim Komiserliği Meclisi'nin kurulmasında zulme maruz kaldığını belirten Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanlığı, Seçim Komiserliği heyetinin Kerkük ziyaretinin ardından % 32 oranının gözardı edilerek Türkmenler'in bir kez daha zulme maruz kaldığını ifade etti. Bu sonucun Kerkük'te bazı çevrelerle yapılan toplantılarla ortaya çıktığını kaydeden Irak Türkmen Cephesi, bu durumun seçimler için büyük tehdit oluşturduğu konusunda da uyardı.

Parlamento Başkanlığı Kurulu'ndan Seçim Komiserliği Meclisi'ndeki Türkmen ve Hristiyanlar'ın temsilcilerine onayın gecikmesinin nedenlerini açıklamasını talep eden Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Irak Misyonu UNAMI'den bu tür ihlallere karşı durmasını istedi.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.