Mehdi: Irak, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların bir parçası değil

08 Kas 2018
529 kez

Irak, Amerika'nın İran'a Uyguladığı Yaptırımların Bir Parçası değil.Açıklama Başbakan Adil Abdulmehdi'den geldi.


Başbakan Adil Abdulmehdi, ülkesinin Amerika'nın İran'a uyguladığı yaptırımlardan muaf tutulduğunu çünkü bölgesel çekişmede tarafsız olduğunu söyledi.  Irak, Amerika'nın İran'a Uyguladığı Yaptırımların Bir Parçası değil.Açıklama Başbakan Adil Abdulmehdi'den geldi. Başbakan Adil Abdulmehdi, ülkesinin Amerika'nın İran'a uyguladığı yaptırımlardan muaf tutulduğunu çünkü bölgesel çekişmede tarafsız olduğunu söyledi.

Abdulmehdi, başkent Bağdat'ta düzenlediği haftalık basın toplantısında, Amerika'nın İran'a uyguladığı yaptırımlara bağlı kalıp kalmayacağı konusunda yaptığı açıklamada "Irak, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların bir parçası değil çünkü bölgesel çekişmede taraf tutmuyor." ifadelerini kullandı.

Irak'ta yeni kurulan hükümetteki 22 bakandan henüz seçilmemiş 8 bakanın isimlerinin meclise sunulmasına da değinen Abdulmehdi, meclisin desteğiyle söz konusu bakanların en kısa zamanda seçileceğini belirtirken bunun için mecliste ne zaman oturumun yapılacağı bilgisini vermedi. Amerika'nın İran Özel Temsilcisi Brian Hook, dün düzenlediği basın toplantısında Irak'ın elektrik ihtiyacını karşılamak için İran'dan enerji temin etmeye devam edebileceğini ve yaptırımlardan muaf tutulduğunu bildirmişti.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.