4. Türkiye - Irak Yatırım Ve Ticaret Zirvesi Mersin'de Başladı

17 Eyl 2020
104 kez

4. Türkiye - Irak Yatırım ve Ticaret Zirvesi Mersin'de başladı. Zireveye Irak’tan heyetler katılıyor. Zirveye katılan Kerkük Heyetine Vali Rakan Said El Cuburi başkanlık etti. Erbil’den ise zireveye katılan heyete Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nde Türkmen Bakanı Aydın Maruf yer alıyor.

Zirveye 250 Türkiye - Irak Sanayicileri ,İşadamları ve ticaret odaları üyeleri katılıyor. Kerkük Valisi Rakan Said El Cuburi Zirvede yaptığı konuşmada bu tür zirvelerin düzenlemesinin Irak ve Kerkük için Önemli olduğunu belirtti. Türkiye’nin Irak’ı desteklemede büyük ve önemli bir role sahip olduğunu belirten El Cuburi, Kasım Ayı’nda Kerkük Havaalanı’nın açılacağını ve bu açılışın Irak ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini artıracağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Kerkük Valisi Rakan Said El Cuburi ve beraberindeki heyet Mersin Sanayi ve Ticaret Odasını ziyaret ederek Oda Başkanı’na Kerkük’ün sembolu olan Kerkük kalesi Tablosunu armağan etti.

Bu tür Zirvenin önemli olduğunu aktaran El Cuburi, Kerkük İle Mersin’in Kardeş şehir ilan edileceğini de sözlerine ekledi. Kekrük’ün Mersin‘den 5 mısır fabrikasını satın aldığını belirten El Cuburi, Yakında Kerkük Havalaanını da açılmasıyla Ticaret Hacminin daha da artacağının da kaydetti.
Zirveye katılan Kerkük Heyetinden Ercan Saatçi zirve hakkında konuştu.

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.